Renk Körlüğü

Renk körlüğü, kadınlardan fazla erkeklerde görülen, oldukça yaygın bir durumdur. Renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğudur. En fazla görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Ender görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın siyah - beyaz görülmesi söz konusudur. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde vardır. Birçok kişi renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez.

RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ
Aşağıdaki şekillerin içindeki sayıları okuyamıyorsanız renk körü olma ihtimaliniz olabilir. Renkli bir insan gözü retina tabakası ile renkleri algılayabilmekte ve ayırt edebilmektedir. Retina tabakasındaki renk algılamasında oluşabilecek bir problemde bazı renkleri veya tüm renkleri gri şekilde görebilmek mümkündür. Bu durumda testlerde farklı rakamları ifade eden renkleri çevresindeki renklerden ayıramıyorsanız renk körü olma ihtimaliniz yüksektir.

               

RENK KÖRLERİ İÇİN LENS
CHROMAGEN ( KROMOJEN ) NEDİR?
Kromojen, renk görme bozukluğuna sahip ve okuma zorlukları çeken hastalara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş eşsiz bir üründür. Kromojen haploskopik filtreler, özel olarak renklendirilmiş ve göz içi lensi ya da gözlük olarak kullanılabilir. Renk körü olan insanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir ve denemelere de 97% başarı elde ettiği gözlenmiştir.

Kromojen Nasıl Çalışıyor?
Kromojen Haploskopik lensler, dominant olmayan göze giden her rengin seviyesini, bazı durumlarda dominant ve dominant olmayan her göze değiştirerek rengin algılanmasını ve renk ayırımını sağlıyor. Birçok insan için renk algılama ve ayırımındaki gelişmeler çok dramatik olabilir; her rengin parlaklığı, doğru algıladıkların renkler de dahil daha zengin ve güçlü olabiliyor.

Gerçekte Kromojen Lenslerin Aşağıdakileri Sağlaması Bekleniyor:

  • Genel Renk algılanmasını güçlendirmek
  • Renkleri daha net ve parlak olmasını sağlamak
  • Renklerin tonlarını ayrıştırmak
  • Renkleri isimlendirmek
  • Güvenliği artırmak (ör. Trafik ve fren lambaları)
  • Renk Görme testlerindeki görme kabiliyetini artırmak
  • Retina veya optik sinir bozukluğu nedeniyle renk görmesi sonradan bozulmuş hastalara bu lens etkili değildir.Kromojen Hastalık Teşhis Sistemi
Renk körlüğü yada okuma zorluğu çeken hastalara yardımcı olması için, Kromojen teşhis sisteminin oluşturduğu tüm değişik teşhis filtreleri ve 25 kontakt deneme lens seti gerekmektedir. Lensler filtreler ile aynı renk seçenekleri ve eğim çapı 5mm, 6mm ve 7 mm' dir. Seçilen renkte optimum performansın sağlanması için gerekmektedir. Hastalara kromojen Haploskopik filtrelerin sunulması için, reçetelendirilmiş kontakt lens yada gözlük camı seçenekleri veriliyor. Kontakt Lens formatında lensler Hema + comonomeri %38 olan malzemeden yapılıyor ve kullanımı çok rahat. 14.00 mm. çapında mevcut ,Standart 8.60mm dır.

Renk Görme Terapisi
Renk Görme terapisi için gelen her hastanın, iki gözü olması gerekmektedir. Çünkü, hasta renkli ekranı incelerken, renk filtresi dominant olmayan göz üzerine yerleştiriliyor. Dominant göz renkleri, her zaman gördüğü gibi görüyor ve dominant olmayan göz için, renk ayırımı çok dramatik bir şekilde değişiyor. Gözün farklı olması önemli değil. Filtreler: menekşe, portakal, sarı, yeşil, kırmızı, açık mavi ve koyu mavi tonlarında. Ekrandaki en iyi renkleri ortaya çıkaran filtreler, deneme yanılma yoluyla tespit ediliyor. İki yada üç renk diğer renk ayırımlarını daha ışınır hale getirebilir. Optimum filtre tespit edildikten sonra, uygun olan aynı renkteki yumuşak kontakt lens, göz içine yerleştirilir. Seçilebilecek üç değişik yoğunluk mevcut ve eğim çapı 5,6 dan 7 mm kadar değiştirilebilir. (Hiç bir lens, tam göz muayenesi olmadan denenmemelidir.) Hasta tolerans denemesi için, birkaç saatliğine gönderilir ve genel renk algılaması ve gözün lense karşı reaksiyonları ölçülür. Son olarak bir lens tespit edilir, renk ve eğilim gözlüğe uygulanır. Rengi saklamak için, gözlük camları, aynalı yada yarı aynalı yapılır. Bu gözlükler, dışarda kullanmak için uygundur. Ancak, lensler, içerlerde de kullanılabilir. Genelde, hastalara plano lensler verilir ve normal gözlüklerinin üstüne takarlar. Normal kontakt lens bakımları aynen geçerlidir. Ve her altı ayda yenilenmesi gerekmektedir. Bazı gözlük kullanan hastalar, iki gözü içinde kontakt lens kullanmaya başlayabilir. Bu kişiler, daha önce lens kullanımını pek dikkate almamışlardır. Ancak, Kromojen lensler, lens kullanımının ne kadar kolay ve rahat olduğunu, kullanıcıya gösterecektir.

Rapid SSL, Visa, Mastercard, Maestro, American Express